Psi byli součástí naší rodiny snad odjakživa, k velkému domu (bývalému mlýnu) na samotě pořádný hlídač neodmyslitelně patří. Vystřídali jsme několik plemen od českého fouska a německého ovčáka, přes různé varianty jezevčíků až k rotvajlerům, díky nimž jsme se začali zajímat o psí výstavy a chov. A tak vznikla naše mezinárodně chráněná chovatelská stanice s příhodným místopisným názvem

od Dolanského jezu.

V roce 2005 jsme se zamilovali do obrázku tibetské dogy v atlase psů. Po nastudování všelijakých informací o TD a prohlížení fotek na internetu nám bylo jasné, že TD je plemeno přesně pro nás a kontaktovali jsme tehdejší poradkyni chovu a dlouholetou chovatelku, Renatu Žižkovou. Věci nabraly rychlý spád: rezervovali jsme si fenku, na Nový rok přišla SMS, že se v noci narodila štěňátka a o dva měsíce později jsme si jeli pro náš nový přírůstek do rodiny. Dnes se mi naše počínání zdá poněkud bláznivé. Plemeno jsme si víceméně zvolili podle fotky z atlasu a TD naživo jsme nikdy předtím neviděli! A paní Žižková z CHS Bohemia Sirague jich měla tehdy 8! Bylo to něco neuvěřitelného. Na jednom dvorku jsme si mohli pohladit několik medvědů a jednu úžasnou obrovitánskou lvici! A za plůtkem přešlapovala štěňátka, mezi nimi i naše holčička, Quai-Li Bohemia Sirague.

TD nás každým dnem překvapovala. Po poslušných rotvajlerech byla tvrdohlavá tibetka šok a musím uznat, že na její paličatost, vybíravost, někdy až tupost jsme si zvykali dlouho. Ve výstavních kruzích jsme byli začátečníci. Quai-Linka se v konkurenci nikdy neztratila, získala i mnohé tituly, ale bylo nám jasné, že oproti psům, kteří jsou na výstavy zvyklí od malička a výstavy milují, rádi se předvádějí a užívají si pozornost lidí, nemá šanci. Nicméně, bonitací prošla Quai-Linka úspěšně a chystali jsme první vrh. Vybrali jsme pro ni unikátního psa, jednoho z prvních importovaných psů z Číny, jehož předkové pocházeli přímo z Tibetu!

Z tohoto spojení jsme si nechali fenku Aquu, která je pro nás ztělesněním našeho ideálu tibetské dogy, zvlášť, co se typu týče. S Aquičkou jsme přípravu na výstavy nepodcenili, začali jsme s ní jezdit na výstavy již od štěněčího věku a pravidelně jsme vystavování trénovali i doma nebo při běžných procházkách. Práce se vyplatila, Aqua nasbírala bezpočet titulů a stala se z ní mnohonásobná šampionka, ale také matka dvou úžasných vrhů ("C" a "D").

Naším dlouholetým snem však bylo mít psa - samce TD. Onoho typického představitele plemene, vysokého, mohutného, vznešeného, se lví hřívou a tím pravým tibetským majestátním pohledem. Zaujal nás chovatelský plán stanice Sang Se Sang v Polsku. Oba rodiče splňovali naše představy, měli perfektní exteriér (oba šampioni Polska), zajímavou krevní linii (Indie, Tibet, návaznost na kvalitní české psy, kteří dali základ chovu v Evropě), zdravotní vyšetření (HD A/A ve dvou generacích, ED 0/0, testy štítné žlázy v pořádku), ale také skvělou povahu (perfektní hlídači, přitom miláčci celé rodiny, nekonfliktní s jinými psy nebo dětmi). Náš Dagy však tisíckrát předčil veškeré naše představy a očekávání. Dělá nám radost nejen na výstavách (JCH, CH, Grandšampion, INTERŠAMPION...), ale především je úžasný svou povahou. Je to mazel, závislák, kliďas, na tibeťáka i celkem poslušný, tvárný a velmi chytrý. Doma však nekompromisní hlídač oddaně střežící celou rodinu. Doufáme, že bude přínosem pro chov tibeťáků v ČR i v zahraničí.

Našim tibeťákům se snažíme udělat co možná nejkomfortnější život plný radostí. Dbáme na jejich zdraví, socializaci, mají volný pohyb po pozemku o velikosti 2 ha, každodenní procházky, časté výlety autem po okolí, stravování superpréminovými granulemi, občas nějaký ten pamlsek, časté mazlení a návštěvy bytu... Zkrátka žijí jako právoplatní členové rodiny, jsou milovaní a oni naoplátku oddaně milují nás.

Quai-Li a Aqua jsou již ve veteránském věku, v současné době nemáme možnost odchovávat vlastní štěňata. Přesto možno říci, že se chovu nadále aktivně věnujeme - dle mého názoru neznamená chov jen "výrobu a distribuci štěňat". Snažíme se radit méně zkušeným s výchovou a socializací TD a s výstavami a chovem z formálního i toho praktického hlediska. Jsme neustále v kontaktu s chovateli z ČR i ze zahraničí a sdílíme navzájem své zkušenosti, radosti a nové poznatky. Aktivně se věnujeme výstavám a snažíme se o co nejlepší reprezentaci plemene. A až nastane ten správný čas, zase nám budou po zahradě běhat malé chlupaté kuličky.

...rok 2016

Příchod Džiču a vize do budoucna:

Na jaře 2017 se naše smečka tibeťáků rozrostla o zlatou fenku Dzi Chu, kterou jsme si dovezli z polské chovatelské stanice Brave & Proud. Dzi Chu je řeka protékající Lhasou (známá jako Lhasa river nebo "Kyi Chu") a její název v tibetštině znamená - jasná, blyštivá, rychle tekoucí. A přesně taková je i naše tibetí holčička. A její příjmení - Brave & Proud, tedy statečný a hrdý, také odpovídá. Džiču má čistě zlatou barvu s medovým odstínem po své mamince, která je jednou z výstavně nejúspěšnějších zlatých fen v Polsku. Džičunky tatínek se narodil ve Finsku a má z 25 % nepálskou krev. Džiču svým typem i povahou velmi připomíná naši první tibeťačku Quai-Li. Jsme za to moc rádi, protože takové tibeťáky jsme si kdysi zamilovali. V dnešní době se exteriér i charakter různých plemen (TD nevyjímaje) výrazně mění, a ne vždy jde o změnu k lepšímu - zarudlé uslzené oči, převýšená záď, křivé nohy, těžkopádný pohyb, neúplný chrup nebo špatný skus, vlnitá plstnatějící srst... Proto se budeme snažit chovat typické zdravé tibeťáky se zdravým exteriérem a typickou povahou - odolnost, vytrvalost, síla, samostatné uvažování a hlídací instinkt, která dovolila tomuto plemeni přežít a zachovat si svou jedinečnost v nepříznivých podmínkách Tibetu po několik tisíciletí. Začátkem roku 2020 nám Džičunka přivedla na svět 7 nádherných štěňátek. Otcem vrhu "F" byl náš Dagy

Rok 2021 začal velkým překvapením, neplánovaně k nám přibyla tibetí slečna Barča, Bar-Cha Wittence Valley, kterou jsme si dovezli ze Slovenska. Má velmi zajímavé rodiče polsko-ruské krve, a jsme zvědaví, co nám soužití s touto veselou a chytrou kráskou přinese.

Tibetská doga

Tibetan mastiff

počítadlo.abz.cz

Do-khyi